Club Competition Winners 2018

CompetitionWinner(s)Runner(s) Up
ChampionshipW. DalyJ. Rennix
President’s CupA. FlemingD. Mungall Snr
Vice President’s CupD. Mungall JnrK. Miller
Handicap CupS. FlemingD. Mungall Jnr
4 Bowl SetsI. FergusonB. Merckel
Club Pairs (Balloted)J. Baillie & S. CormackD. Mungall Jnr & D. French
Nomination PairsG. Thomson & S. McLarenA. Fleming & S. Fleming
Mixed Pairs (Balloted)M. Stirrat & E. ThomsonL. Johnston & I. Charlton
Nomination Mixed PairsE. Milligan & G. ShanksM. Ballantyne & W. Ballantyne
Nomination TriplesG. Shanks, A. Fleming & S. Fleming D. Bennett, C. Simpson & I. Ferguson
Shaw CupJ. McLean, R. Steen & D. French
Shaw Cup IndividualJ. Barclay
CompetitionWinner(s)Runner(s) Up
Senior ChampionshipS. JacksonIain Charlton
Senior Balloted PairsJ. McLean & W. Daly R. Barr & J.Ford
Matt Powell TriplesA. Slater, R. Barr & I. CharltonR. Forsyth, J. Bell & I. Gould
Matt Powell Triples (Highest Score)J. McNee
Josh Winters TriplesR. Forsyth, A. Slater & I. CharltonW. Daly, J. McLean & J. Ford
Mel Aitchison Triples S. Murray, L. Boyle & A. FergusonA. Slater, J. McNee & J. Gray
Robert Gordon TriplesG. Fullerton, B. Magowan & D. BellR. McIntosh, A. Slater & J. Ford
CompetitionWinner(s)Runner(s) Up
Ladies ChampionshipJ. FaskinV. Maxwell
Presidents’s CupA. TunnJ. Faskin
Senior SalverJ. FaskinA. Ford
Vice President’s CupE. RhindE. Charlton
Nomination PairsR. Thomson & A. FordE. Ewart & A. Tunn
Nomination 2 Bowl PairsW. Woolley & J. Faskin R. Thomson & A. Ford
Balloted (Club) PairsJ. Devlin & A. TunnE. Ewart & P. Bryson
Nomination TriplesW. Woolley, M. Muircroft & R. ThomsonV. Maxwell, W. Watson & J. Faskin
Balloted Triples (Millennium Trophy)M. Muircroft, E. Milligan & A. FordJ. Devlin, R. Anderson & J. Faskin
Jack Trophy (Tuesday Aggregate)E. Milligan
Graham-Menzies Trophy (Thursday Aggregate)M.Manderson
CompetitionWinner(s)Runner(s) Up
Men’s SinglesDavid BoydArran Thomson
Men’s DoublesArran Thomson & Calum StrangDavid Hopkins & David Boyd
Ladies DoublesIona Purdie & Karen RhindEllis Knox & Jane Black
Mixed DoublesKathryn Burt & David HopkinsKaren Rhind & Graham Hannah
Boys Under 16 SinglesLuke WilsonPaul Whiteford
Boys Under 16 DoublesLuke Wilson & Paul Whiteford Christopher Morris & Aidan Mcaree
Boys Under 14 SinglesLuke WilsonChristopher Morris
Boys Under 12 SinglesChristopher MorrisAidan Mcaree